< XVIII век XIX век XX век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1836 (MDCCCXXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1836 година од новата ера, 836. од вториот милениум, 36. од XIX век и седма од 1830-тите.

1836 во разни календари
Грегоријански календар1836
MDCCCXXXVI
Ab urbe condita2589
Ерменски календар1285
ԹՎ ՌՄՁԵ
Асирски календар6586
Балиски календар1757–1758
Бенгалски календар1243
Берберски календар2786
Будистички календар2380
Бурмански календар1198
Византиски календар7344–7345
Кинески календар乙未(дрв. коза)
4532 или 4472
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
4533 или 4473
Коптски календар1552–1553
Етиопски календар1828–1829
Еврејски календар5596–5597
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1892–1893
 - Сачка ера1757–1758
 - Кали-југа4936–4937
Холоценски календар11836
Игбоански календар836–837
Ирански календар1214–1215
Исламски календар1251–1252
Јапонски календарТенпо 7
(天保7年)
Јавански календар1763–1764
Јулијански календаргрегоријанската без 12 дена
Корејски календар4169
Мингуо-календар76 пред Р. Кина
民前76年
Нанакшахи368
Тајландски сончев календар2378–2379
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
1962 или 1581 или 809
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1963 или 1582 или 810

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7344 и 7345 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6586 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5596 и 5597 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2589.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1836 година се протега во 4472 и 4473, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4532 и 4533 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2379. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1251 и 1252 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди