< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1716 (MDCCXVI) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1716. година од новата ера, 716. од вториот милениум, 16. од 18 век и седма од 1710-тите.

1716 г.  во други календари
Грегоријански календар 1716
MDCCXVI
Ab urbe condita 2469
Асирски календар 6466
Бахајски календар -128–-127
Бенгалски календар 1123
Берберски календар 2666
Будистички календар 2260
Бурмански календар 1078
Византиски календар 7224–7225
Еврејски календар 5476–5477
Ерменски календар 1165
ԹՎ ՌՃԿԵ
Етиопски календар 1708-1709
Игбоански календар 716–717
Ирански календар 1094–1095
Исламски календар 1128–1129
Јапонски календар Шотоку (ера) 6Кјохо 1
(元年)
Јулијански календар Грегоријански минус 11 дена
Кинески календар 乙未年月日
(4352/4412)
— до —
丙申年月日
(4353/4413)
Коптски календар 1432–1433
Корејски календар 4049
Календар Мингуо 196 пред РК
民前196年
Селевкидски календар 2027–2028
Тајландски сончев календар 2259
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1772–1773
 - Шака самват 1638–1639
 - Кали југа 4817–4818
Холоценски календар 11716
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7224 и 7225 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6466 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5476 и 5477 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2469.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1716. година се протега во 4352 и 4353, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4412 и 4413 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2259. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1128 и 1129 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди