< 17 век 18 век 19 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1774 (MDCCLXXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1774 година од новата ера, 774. од вториот милениум, 74. од XVIII век и петта од 1770-тите.

1774 во разни календари
Грегоријански календар1774
MDCCLXXIV
Ab urbe condita2527
Ерменски календар1223
ԹՎ ՌՄԻԳ
Асирски календар6524
Балиски календар1695–1696
Бенгалски календар1181
Берберски календар2724
Будистички календар2318
Бурмански календар1136
Византиски календар7282–7283
Кинески календар癸巳(вод. змија)
4470 или 4410
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
4471 или 4411
Коптски календар1490–1491
Етиопски календар1766–1767
Еврејски календар5534–5535
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1830–1831
 - Сачка ера1695–1696
 - Кали-југа4874–4875
Холоценски календар11774
Игбоански календар774–775
Ирански календар1152–1153
Исламски календар1187–1188
Јапонски календарАнеј 3
(安永3年)
Јавански календар1699–1700
Јулијански календаргрегоријанската без 11 дена
Корејски календар4107
Мингуо-календар138 пред Р. Кина
民前138年
Нанакшахи306
Тајландски сончев календар2316–2317
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
1900 или 1519 или 747
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
1901 или 1520 или 748

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7282 и 7283 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6524 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5534 и 5535 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2527.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1774 година се протега во 4410 и 4411, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4470 и 4471 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2317. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1187 и 1188 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди