<< јануари >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
2024

9 јануари — 9-иот ден во годината според грегоријанскиот календар. Остануваат 356 денови до крајот на годината (357 во престапна).

Настани:

1431  Во Руан, седиштето англиската окупациона влада, започнува судењето на Јованка Орлеанка.
1960  Започнува изградбата на Асуанската брана во Египет.
1991  Претседателството на СФРЈ усвојува наредба со која изречно се бара расформирање на сите нерегуларни вооружени формации на територијата на државата.
1996  Британската новинска куќа Би-би-си почна да емитува програма и на македонски јазик.

Родени:

1554  Грегориј XVримски папа.
1856  Антон Ашкерц — словенечки поет, претставник на реализмот во словенечката книжевност.
1856  Стеван Мокрањац — српски композитор.
1890  Карел Чапек — чешки писател и изумител на поимот „робот“.
1908  Симон де Бовоар — француска писателка и филозоф.
1913  Ричард Никсон — претседател на САД.
1914  Иван Точко — македонски писател и новинар.
1941  Џоан Бејз — американска пејачка и активист.
1942  Рампо Левков - Левкатанароден херој на Македонија.
1943  Скот Вокер — американски музичар.
1951  М. Л. Кар — американски кошаркар.
1954  Мирза Делибашиќ — босански и југословенски кошаркар.
1967  Клаудио Каниџа — аргентински фудбалер.
1973  Шон Пол — јамајски рапер.
1978  Џенаро Гатузо — италијански фудбалер.
1981  Емануеле Села — италијански велосипедист.
1985  Максим Белков — руски велосипедист.
1985  Хуанфран — шпански фудбалер.
1990  Тодор Скримов — бугарски одбојкар.
1995  Доминик Ливаковиќ — хрватски фудбалски голман.
2000  Лука Шаманиќ — хрватски кошаркар.
2001  Родриго — бразилски фудбалер.
2001  Ерик Гарсија — шпански фудбалер.

Починале:

1873  Наполеон III — француски крал.
1908  Вилхелм Буш — германски сликар и писател.
1995  Питер Кук — англиски глумец и комичар.
2016  Џон Бери — американски рок-музичар, член на групата „Ајдахо“.