Папа Стефан VIII

Стефан VIII (лат. Stephanus PP. VIII; ? - октомври 942) — римски папа од 14 јули 939 до октомври 942. Тој бил папа во периодот на порнократијата. Тој бил Германец, кој живеел во Рим. Бил доведен на папската столица, благодарение на Алберих II Сполетски.

Stephanus VIII
B Stephan IX.jpg
Родено име ?
Папа од 14 јули 939
Папа до октомври 942
Претходник Папа Лав VII
Наследник Папа Марин II
Роден ?
Германија
Починал октомври 942
Рим
Други папи по име Стефан (појаснување)

НаводиУреди