Александар I (латински: Alexander I; ? - 115 (116)) - римски папа од 105 (107) до 115 (116)[1].

Александар I
Родено име Александар
Папа од 106
Папа до 115
Претходник Папа Еварист
Наследник Папа Сикст I
Роден непознато
Рим, Италија
Починал 115
Рим, Италија
Други папи по име Александар

Наводи

уреди