Хонориј I (лат. Honorius PP. I; ? - 12 октомври 638) — римски папа од 27 октомври 625 до 12 октомври 638[1]. На запад го вовел празникот на наградувањето. Бил анатемисан посмртно на Шестиот всленски собор.

Honorius I
Родено име Хонориј I
Папа од 27 октомври 625
Папа до 12 октомври 638
Претходник Папа Бонифациј V
Наследник Папа Северин
Роден ?
Кампанија
Починал 12 октомври 638
?
Други папи по име Хонориј (појаснување)

Наводи уреди