Јован XIV (лат. Ioannes PP. XIV; ? - 20 август 984) — римски папа од декември 983 до 20 август 984[1]. До изборот за папа, бил епископ на Павија и канцелар на императорот Отон II. Откако станал папа, паднал во рацете на својот противник, кардиналот Франко и бил затворен, каде што и умрел од глад.

Ioannes XIV
Податотека:IoannesXIV.jpg
Родено име Пјетро Канапанова
Папа од декември 983
Папа до 20 август 984
Претходник Папа Бенедикт VII
Наследник Папа Јован XV
Роден ?
Павија, Италија
Починал 20 август 984
Рим
Други папи по име Јован (појаснување)

Наводи уреди