Урбан V (лат. Urbanus PP. V; 1310 - 19 декември 1370) — римски папа од 28 септември 1362 до 19 декември 1370[1].

Urbanus V
Urban V.gif
Родено име Гијом де Гримор
Папа од 28 септември 1362
Папа до 19 декември 1370
Претходник Папа Инокентиј VI
Наследник Папа Григориј XI
Роден 1310
Гризак, Лангдок, Франција
Починал 19 декември 1370
Авињон, франција
Други папи по име Урбан (појаснување)

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди