Лав VI (лат. Leo PP. VI; ? - декември 928) — римски папа од мај до декември 928[1]. Седнал на папската столица, благодарение на наклонетоста на Марозија. Кон римската црква, ја присоединил Далмација. Малку подоцна бил отруен.

Leo VI
Податотека:LeoVIpapa.jpg
Родено име Лав
Папа од мај 928
Папа до декември 928
Претходник Папа Јован X
Наследник Папа Стефан VII
Роден ?
Рим
Починал декември 928
Рим
Други папи по име Лав (појаснување)

Наводи уреди