Пелагиј II (лат. Pelagius PP. II; ? - 7 февруари 590) — римски папа од 26 ноември 579 до 7 февруари 590[1]. Потекнувал од покрстено остроготско семејство. Барал поддршка против Лангобардите, од Византијците и Франките. Ја изградил црквата Сан Лоренцо фуори ле Мура. Бил во спор со патријархот од Цариград околу надлежноста над шпанските епархии.

Pelagius II
Родено име Пелагиј II
Папа од 26 ноември 579
Папа до 7 февруари 590
Претходник Папа Бенедикт I
Наследник Папа Григориј I
Роден ?
Рим
Починал 7 февруари 590
Рим
Други папи по име Пелагиј (појаснување)

Наводи уреди