Сикст II (грчки Ξυστος) — римски папа во периодот од 30 август 257 до 6 август 258 година[1]. Католичката црква го чествува на 7 август.

Sixtus II
Родено име Сикст
Папа од 30 август 257
Папа до 6 август 258
Претходник Папа Стефан I
Наследник Папа Дионисиј
Роден непознато
Грција
Починал 6 август 258
Рим, Италија
Други папи по име СИкст (појаснување)

Наводи уреди