Климент XIV (лат. Clemens PP. XIV; 31 октомври 1705 - 22 септември 1774) — римски папа од 19 мај 1769 до 22 септември 1774[1]. Тој бил Францискканец, а во моментот кога бил избран за папа бил монах.

Clemens XIV
Родено име Лоренцо Џовани Винченцо Антонио Ганганели
Папа од 19 мај 1769
Папа до 22 септември 1774
Претходник Папа Климент XIII
Наследник Папа Пиј VI
Роден 31 октомври 1705
Сант Аркаџело ди Ромања, Ромања
Починал 22 септември 1774
Рим
Други папи по име Климент (појаснување)

Папата Бенедикт XIV му доверил висока функција во римската курија, а папата Климент XIII го назначил за кардинал. Во 1773, тој ја издал булатаDominus ac Redemptor“, со која го укинал Исусовото општество, кои уште 2 века пред тоа се јавувале како главна сила на контрареформацијата. Една година по тоа, папата Климент XIV починал.

Наводи

уреди