Папа Каликст III

Каликст III (лат. Callistus PP. III; 31 декември 1378 - 6 август 1458) — римски папа од 8 април 1455 до 6 август 1458[1]. Кога неаполскиот крал Алфонс I го признал Мартин V за папа, тој станал епископ на Валенсија. Извршил ревизија на судењето на Јованка Орлеанка. На повторното судење, првата одлука била поништена и Јованка Орлеанка била прогласена за невина. Кога станал папа, со сите сили го поддржал регентот на Унгарија Јаноша Хуњади, организирајќи крстоносен поход против Османлиите. Во 1456, ги поразил Османлиите кај Белград. По смртта на Алфонсо V Арагонски, одбил на престолот да го постави својот незаконски син.

Callistus III
Родено име Алфонсо ди Борџија
Папа од 8 април 1455
Папа до 6 август 1458
Претходник Папа Никола V
Наследник Папа Пиј II
Роден 31 декември 1378
Хатива, Валенсија, Шпанија
Починал 6 август 1458 6 1458
Рим
Други папи по име Каликст (појаснување)

Наводи

уреди