Пиј XII (лат. Pius PP. XII; 2 март 1876 - 9 октомври 1958) — римски папа од 2 март 1939 до 9 октомври 1958[1].

Pius XII
Родено име Еуџенио Марија Џузепе Џовани Пачели
Папа од 2 март 1939
Папа до 9 октомври 1958
Претходник Папа Пиј XI
Наследник Папа Јован XXIII
Роден 2 март 1876
Рим
Починал 9 октомври 1958
Кастел Гандолфо
Други папи по име Пиј (појаснување)

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди