Папа Стефан VII

Стефан VII (лат. Stephanus PP. VII; ? - февруари 931) — римски папа од декември 928 до февруари 931[1]. Тој бил папа во периодот на порнократијата. Најверојатно станал папа, уште во последните денови од животот на папата Јован X. Се мислел дали да го отвори спорот околу папата Формоз. Најверојатно бил убиен.

Stephanus VII
Stephen VII (VIII).png
Родено име Стефан
Папа од декември 928
Папа до февруари 931
Претходник Папа Лав VI
Наследник Папа Јован XI
Роден ?
Рим
Починал февруари 931
?
Други папи по име Стефан (појаснување)

НаводиУреди