Сикст V (лат. Sixtus PP. V; 13 декември 1521 - 27 август 1590) — римски папа од 24 април 1585 до 27 август 1590[1]. Тој бил син на познатиот српски писател и надбискуп Андрија Змајевиќ. На 9 години отишол во фрањевски манастир. Студирал во Ферара и Болоња.

Sixtus V
Родено име Феличе Перети
Папа од 24 април 1585
Папа до 27 август 1590
Претходник Папа Григориј XIII
Наследник Папа Урбан VII
Роден 13 декември 1521
Гротамаре, Италија
Починал 27 август 1590
Рим
Други папи по име Сикст (појаснување)

Наводи

уреди