Инокентиј I (лат. Innocentius PP. I; ? - 12 март 417) бил Римјанин, римски папа од 22 декември 401 до 12 март 417[1]. Во времето на освојувањето на Рим од страна на Аларик, тој избегал во Равена заедно со императорот. Земал учество во конфликтот на Јован Златоуст со Теофил Александриски и во спорот околу пелагијанството. Се допишувал со Јероним Стридонски и ерусалимскиот епископ Јоан.

Innocentius I
Родено име Инокентиј I
Папа од 22 декември 401
Папа до 12 март 417
Претходник Папа Анастасиј I
Наследник Папа Зосим
Роден ?
Починал 12 март 417
Други папи по име Инокентиј

Наводи

уреди