Климент III (лат. Clemens PP. III; 1130 - 20 март 1191) роден како Паулино (или Пауло) Сколари[1], бил избран римски папа од 19 декември 1187 до 20 март 1191[2].

Clemens III
Родено име Паоло Сколари
Папа од 19 декември 1187
Папа до 20 март 1191
Претходник Папа Григориј VIII
Наследник Папа Целестин III
Роден 1130
Рим
Починал 20 март 1191
Рим
Други папи по име Климент (појаснување)

Наводи

уреди
  1. Cheetham, Nicolas, Keepers of the Keys, (Charles Scribner's Sons, 1982), 325.
  2. Сите папи досега: целосен список на The Guardian