Стефан I (лат. Stephanus I; ? - 2 август 257) — римски папа во периодот од 12 мај 254 до 2 август 257 година.

Stephanus I
Родено име Стефан
Папа од 12 мај 254
Папа до 2 август 257
Претходник Папа Луциј I
Наследник Папа Сикст II
Роден непознато
Починал 2 август 257
Рим, Италија
Други папи по име Стефан
Свештеномаченик Стефан папа, Римски папа

Наводи

уреди