Бенедикт V (лат. Benedictus PP. V; ? - 4 јули 966) — римски папа од 22 мај до 23 декември 964[1]. Бил избран за папа по смртта на папата Јован XII. Императорот Отон I го поддржувал Лав VIII, па го испратил Бенедикт во Хамбург, каде и умрел како ѓакон. Неговите останки се пренесени во Рим.

Benedictus V
Податотека:BenedettoV.jpg
Родено име ?
Папа од 22 мај 964
Папа до 23 декември 964
Претходник Папа Лав VIII
Наследник Папа Јован XIII
Роден ?
Рим
Починал 4 јули 966
Хамбург
Други папи по име Бенедикт (појаснување)

Наводи уреди