Марин II (лат. Marinus PP. II; ? - мај 946) — римски папа од 30 октомври 942 до мај 946[1]. Тој бил папа во периодот на порнократијата.

Marinus II
Родено име ?
Папа од 30 октомври 942
Папа до мај 946
Претходник Папа Стефан VIII
Наследник Папа Агапит II
Роден ?
Рим
Починал мај 946
Рим
Други папи по име Марин (појаснување)

Надворешни врски уреди

Наводи уреди