Пиј XI (лат. Pius PP. XI; 31 мај 1857 - 10 февруари 1939) — римски папа од 6 февруари 1922 до 10 февруари 1939[1].

Pius XI
Родено име Аброџио Дамиано Акиле Рати
Папа од 6 февруари 1922
Папа до 10 февруари 1939
Претходник Папа Бенедикт XV
Наследник Папа Пиј XII
Роден 31 мај 1857
Десио, Италија
Починал 10 февруари 1939
Рим
Други папи по име Пиј (појаснување)

Наводи уреди