Папа Павле III

Павле III (лат. Paulus PP. III; познат како кардинал Александар Фарнезе; 29 февруари 1468 - 10 ноември 1549) — римски папа од 13 октомври 1534 до 10 ноември 1549[1]. Тој бил последниот папа од ренесансниот период.

Paulus III
Portrait of Pope Paul III Farnese (by Titian) - National Museum of Capodimonte.jpg
Родено име Алесандро Фарнезе
Папа од 13 октомври 1534
Папа до 10 ноември 1549
Претходник Папа Климент VII
Наследник Папа Јулиј III
Роден 29 февруари 1468
Канино, Лацио, Италија
Починал 10 ноември 1549
Рим
Други папи по име Павле (појаснување)

НаводиУреди