Климент VI (лат. Clemens PP. VI; 1291 - 6 декември 1352) — римски папа од 7 мај 1342 до 6 декември 1352[1].

Clemens VI
Родено име Пјер Роже де Бофор Турен
Папа од 7 мај 1342
Папа до 6 декември 1352
Претходник Папа Бенедикт XII
Наследник Папа Инокентиј VI
Роден 1291
Момонт, Лизмун, Франција
Починал 6 декември 1352
Авињон, франција
Други папи по име Климент (појаснување)

Наводи

уреди