Бенедикт XII (лат. Benedictus PP. XII; отприлика во 1280-ти - 25 април 1342) — римски папа од 20 декември 1334 до 25 април 1342[1]. За неговотот потекло е познато многу малце. Склучил примирје со императорот на Светото Римско Царство Луј IV и колку што е можно повеќе ги зближил односите со Фрањевците, кои биле сметани за чудаци во тоа време.

Benedictus XII
Родено име Жак Фурние
Папа од 20 декември 1334
Папа до 25 април 1342
Претходник Папа Јован XXII
Наследник Папа Климент VI
Роден отприлика во 1280-ти
Савердан, Франција
Починал 25 април 1342
Авињон, франција
Други папи по име Бенедикт (појаснување)

Наводи

уреди