Папа Урбан IV

Урбан IV (лат. Urbanus PP. IV; 1195 или 1200 - 2 октомври 1264) — римски папа од 29 август 1261 до 2 октомври 1264[1].

Urbanus IV
Taddeo di bartolo, s. tommaso d'aquino presenta la sua liturgia del corpus christi a urbano IV, 1403 ca. (cropped) (cropped).JPG
Родено име Риналдо Конти
Папа од 29 август 1261
Папа до 2 октомври 1264
Претходник Папа Александар IV
Наследник Папа Климент IV
Роден 1195 или 1200
Троа, Франција
Починал 2 октомври 1264
Перуџа, Италија
Други папи по име Урбан (појаснување)

НаводиУреди