Папа Зефирин

римски папа

Зефирин (латински: Zephyrinus); бил римски папа од 198 до 20 декември 217 година[1].

Зефирин
Родено име Виктор
Папа од 199
Папа до 20 декември 217
Претходник Папа Виктор I
Наследник Папа Каликст I
Роден непознато
Рим, Италија
Починал 20 декември 217
Рим, Италија

Наводи уреди