Никола III (лат. Nicolaus PP. III; околу 1216 - 22 август 1280) — римски папа од 25 ноември 1277 до 22 август 1280[1].

Nicolaus III
Родено име Џовани Гаетано Орсини
Папа од 25 ноември 1277
Папа до 22 август 1280
Претходник Папа Јован XXI
Наследник Папа Мартин IV
Роден околу 1216
Рим
Починал 22 август 1280
Витербо, Италија
Други папи по име Никола (појаснување)

Во литературата

уреди

Во „Пеколот“ од „Божествената комедија“ на Данте, Никола III е сместен во осмиот круг.

Наводи

уреди