Папа Сергиј III

Сергиј III (лат. Sergius PP. III; ? - 14 април 911) — римски папа од 29 јануари 904 до 14 април 911[1]. Тој е единствениот папа досега за кого се знае дека наредил да биде убиен друг папа, и единствениот, чиј незаконски роден син го зазел неговото место. Со Сергиј, и неговата љубовница Марозија, во иксторијата на папството започнува периодот, наречен порнократија.

Sergius III
SergiusIII.jpg
Родено име Сергиј III
Папа од 29 јануари 904
Папа до 14 април 911
Претходник Папа Лав V
Наследник Папа Анастасиј III
Роден ?
Рим
Починал 14 април 911
Рим
Други папи по име Сергиј (појаснување)

НаводиУреди