Папа Александар IV

Александар IV (лат. Alexander PP. IV; 1199 - 25 мај 1261) — римски папа од 12 декември 1254 до 25 мај 1261[1].

Alexander IV
Родено име Риналдо Конти
Папа од 12 декември 1254
Папа до 25 мај 1261
Претходник Папа Инокентиј IV
Наследник Папа Урбан IV
Роден 1199
?
Починал 25 мај 1261
Витербо, Италија
Други папи по име Александар (појаснување)

Наводи

уреди