Папа Александар VIII

Александар VIII (лат. Alexander PP. VIII; 22 април 1610 - 1 февруари 1691) — римски папа од 6 октомври 1689 до 1 февруари 1691[1]. Тој го вратил непотизмот како одлика на папата и ги назначил за кардинали неговите роднини Марко и Пјетро Отобони.

Alexander VIII
Родено име Пјетро Вито Отобони
Папа од 6 октомври 1689
Папа до 1 февруари 1691
Претходник Папа Инокентиј XI
Наследник Папа Инокентиј XII
Роден 22 април 1610
Венеција
Починал 1 февруари 1691
Рим
Други папи по име Александар (појаснување)

Наводи Уреди