Теодор II (лат. Theodorus PP. II; ? - декември 897) — римски папа во декември 897[1]. Тој бил син на цариградскиот патријарх Фотиј.

Theodorus II
Податотека:TeodoroII.jpg
Родено име Теодор II
Папа од декември 897
Папа до декември 897
Претходник Папа Роман
Наследник Папа Јован IX
Роден ?
Цариград
Починал декември 897
Рим
Други папи по име Теодор (појаснување)

Наводи уреди