Јован XIII (лат. Ioannes PP. XIII; ? - 6 септември 972) — римски папа од 1 октомври 965 до 6 септември 972[1]. Бил избран за папа со помош од страна на царот Отон I. Ја основал архиепископијата во Мекленбург. Го крунсисал за император Отон II.

Ioannes XIII
Родено име Џовани Кресценци
Папа од 1 октомври 965
Папа до 6 септември 972
Претходник Папа Бенедикт V
Наследник Папа Бенедикт VI
Роден ?
Рим
Починал 6 септември 972
Рим
Други папи по име Јован (појаснување)

Наводи уреди