Целестин IV (лат. Celestinus PP. IV; 1187 - 10 ноември 1241) — римски папа од 25 октомври 1241 до 10 ноември 1241[1].

Celestinus IV
Родено име Пјетро Џофредо Кастиљони
Папа од 25 октомври 1241
Папа до 10 ноември 1241
Претходник Папа Григориј IX
Наследник Папа Инокентиј IV
Роден 1187
Милано
Починал 10 ноември 1241
Рим
Други папи по име Целестин (појаснување)

Наводи

уреди