Феликс I (лат. Felix I) — римски папа во периодот од 5 јануари 269 до 30 декември 274 година[1].

Феликс I
Родено име Феликс
Папа од 5 јануари 269
Папа до 30 декември 274
Претходник Папа Dionysius
Наследник Папа Евтихиј
Роден непознато
Рим, Италија
Починал 30 декември 274
Рим, Италија
Други папи по име Феликс
Папа Феликс I

Наводи уреди