Сергиј IV (лат. Sergius PP. IV; ? - 12 мај 1012) — римски папа од 31 јули 1009 до 12 мај 1012[1]. Станал епископ, а потоа и папа, благодарение на поддршката на семејството Кресченци. Се изјаснил против заземањето на Светата земја од страна на Муслиманите. Можно е да бил убиен од страна на противниците на семејството Кресченци.

Sergius IV
Родено име Пјетро Мартино Бокадипорко
Папа од 31 јули 1009
Папа до 12 мај 1012
Претходник Папа Јован XVIII
Наследник Папа Бенедикт VIII
Роден ?
Рим
Починал 12 мај 1012
Рим
Други папи по име Сергиј (појаснување)

Наводи уреди