Кај (или Гај) — римски папа во периодот од 283 до 296 година[1]. Тој е син на Гај или, според света Сузана Конкордиска, роднина на император Диоклециан, и папа станал на 17 декември 283 година. Неговиот гроб, со вистинска епитафија, бил откриен во катакомбите на Папа Каликст I.

Папа Кај
Родено име Кај
Папа од 283
Папа до 296
Претходник Папа Евтихиј
Наследник Папа Marcellinus
Роден непознато
Починал 296
непознато
Други папи по име Кај
Папа Кај

Неговото чествување е на 22 април.

Наводи уреди