Папа Лав XI

Лав XI (лат. Leo PP. XI; 2 јуни 1535 - 27 април 1605) — римски папа од 1 април до 27 април 1605[1]. Тој бил четвртиот папа од семејството Медичи. По назначувањето на епископ на Пастоја и архиепископ на Фиренца, во 1583 бил назначен за кардинал од страна на папата Григориј XIII. Умрел на 24. ден од неговиот понтификат.

Leo XI
Родено име Алесандро Отавијано Медичи
Папа од 1 април 1605
Папа до 27 април 1605
Претходник Папа Климент VIII
Наследник Папа Павле V
Роден 2 јуни 1535
Фиренца
Починал 27 април 1605
Рим
Други папи по име Лав (појаснување)

Наводи уреди