Папа Климент XII

Климент XII (лат. Clemens PP. XII; 7 април 1652 - 6 февруари 1740) — римски папа од 12 јули 1730 до 6 февруари 1740. Тој бил ппата, кој во 1738, за првпат ја осудил тајната организација на Масоните.

Clemens XII
Clement XII.jpg
Родено име Лоренцо Корсини
Папа од 12 јули 1730
Папа до 6 февруари 1740
Претходник Папа Бенедикт XIII
Наследник Папа Бенедикт XIV
Роден 7 април 1652
Фиренца
Починал 6 февруари 1740
Рим
Други папи по име Климент (појаснување)

НаводиУреди