Инокентиј III (лат. Innocentius PP. III; околу 1161 - 16 јули 1216) — римски папа од 8 јануари 1198 до 16 јули 1216[1]. Тој бил син на грофот Трозимондо. Му бил миленик на папата Климент III. Учел богословство на Парискиот универзитет и право на Болоњскиот. Во септември 1190, папата Климент III го назначил за кардинал. Тој ги повикал верниците во Четвртиот крстоносен поход (1202-1204), а во 1204 ја основал Латинското Царство.

Инокентиј III
Родено име Лотарио Конти ди Сењи
Папа од 8 јануари 1198
Папа до 16 јули 1216
Претходник Папа Целестин III
Наследник Папа Хонориј III
Роден околу 1161
Анањи, Италија
Починал 16 јули 1216
Перуџа, Италија
Други папи по име Инокентиј (појаснување)

Во 1212 го организирал детскиот крстоносен поход, кој завршил без успех.

Во 1215 го свикал Четвртиот латерански собор.

Наводи уреди