Климент VII (лат. Clemens PP. VII; 26 мај 1478 - 25 септември 1534) — римски папа од 19 ноември 1523 до 25 септември 1534[1]. Тој бил вонбрачен син на Џулијано Медичи, а брат на Лоренцо Медичи. Папата Адријан VI го назначил за архиепископ на Фиренца, а потоа и за кардинал. По двомесечниот спор на кардиналите бил избран за папа. Неговот папство било полно со порази и несупеси. Во тој период градот Рим бил ограбен. Бил погребан во црквата Санта Марија сопра-Минерва.

Clemens VII
Родено име Џулио Медичи
Папа од 19 ноември 1523
Папа до 25 септември 1534
Претходник Папа Адријан VI
Наследник Папа Павле III
Роден 26 мај 1478
Фиренца
Починал 25 септември 1534
Рим
Други папи по име Климент (појаснување)

Наводи уреди