Бенедикт XIV (лат. Benedictus PP. XIV; 31 март 1675 - 3 мај 1758) — римски папа од 17 август 1740 до 3 мај 1758[1].

Benedictus XIV
Родено име Просперо Лоренцо Ламбертини
Папа од 17 август 1740
Папа до 3 мај 1758
Претходник Папа Климент XII
Наследник Папа Климент XIII
Роден 31 март 1675
Болоња
Починал 3 мај 1758
Рим
Други папи по име Бенедикт (појаснување)

Наводи

уреди