Мартин IV (лат. Martinus PP. IV; околу 1210 - 28 март 1285) — римски папа од 22 јануари 1281 до 28 март 1285[1]. Станал кардинал во времето на папата Урбан IV. Водел профранцуска политика.

Martinus IV
Родено име Симон Монпитје де Брион
Папа од 22 јануари 1281
Папа до 28 март 1285
Претходник Папа Никола III
Наследник Папа Хонориј IV
Роден околу 1210
Турен, Франција
Починал 28 март 1285
Перуџа, Италија
Други папи по име Мартин (појаснување)

Наводи

уреди