Јован XV (лат. Ioannes PP. XV; ? - март 996) — римски папа од август 985 до март 996[1]. Скоро по неговиот избор за конзул на Кресеценција, тој го зазел замокот на светиот Ангел; папата избегал во Тоскана, и оттаму побарал помош од германскиот цар. Приврзаниците на Кресценција ја избегнале инвазијата на германскиот цар и го убедиле Јован да се врати во Рим.

Ioannes XV
Податотека:IoannesXV.jpg
Родено име Јован
Папа од август 985
Папа до март 996
Претходник Папа Јован XIV
Наследник Папа Григориј V
Роден ?
Рим
Починал март 996
Рим
Други папи по име Јован (појаснување)

Голем настан од времето на неговото папство е и неговиот спор со Иго Капет, поради неговото мешање во работата на архиепископијата во Ремс. Јован се решил за неназначениот крал Херберт (идниот папа Силвестер II), и иако Херберт се подчинил на папското решение, сепак Хуго го држел во затвор папскиот кандидат од ремската архиепископија.

Наводи уреди