Инокентиј VI (лат. Innocentius PP. VI; 1282 или 1295 - 12 септември 1362) — римски папа од 18 декември 1352 до 12 септември 1362[1].

Innocentius VI
Родено име Етјен Обер
Папа од 18 декември 1352
Папа до 12 септември 1362
Претходник Папа Климент VI
Наследник Папа Урбан V
Роден 1282 или 1295
Бејсак, Франција
Починал 12 септември 1362
Авињон, франција
Други папи по име Инокентиј (појаснување)

Наводи уреди