Агапит II (лат. Agapetus PP. II; ? - октомври 955) — римски папа од 10 мај 946 до декември 955[1]. Тој бил папа во периодот на порнократијата. Побарал помош од германскиот крал Отон I против Беренгар II[2]. Бил загрижен за ширењето на христијанството во северна Европа.

Agapetus II
Податотека:Agapito II.jpg
Родено име ?
Папа од 10 мај 946
Папа до декември 955
Претходник Папа Марин II
Наследник Папа Јован XII
Роден ?
Рим
Починал декември 955
Рим
Други папи по име Агапит (појаснување)

Наводи уреди

Надворешни врски уреди