Григориј X (лат. Gregorius PP. X; околу 1210 - 10 јануари 1276) — римски папа од 1 септември 1271 до 10 јануари 1276[1]. Бил избран за папа во избор кој траел скоро 3 години (1268-1271). Тоа е најдолгиот избор за папа досега.

Gregorius X
Родено име Теобалд Висконти
Папа од 1 септември 1271
Папа до 10 јануари 1276
Претходник Папа Климент IV
Наследник Папа Инокентиј V
Роден околу 1210
Пјаченца, Италија
Починал 10 јануари 1276
Арецо, Италија
Други папи по име Григориј (појаснување)

Наводи уреди