Климент II (лат. Clemens PP. II; 1005 - 9 октомври 1047) — римски папа од 25 декември 1046 до 9 октомври 1047[1]. Станал папа по желба на Хенрих III. По 9 месеци, ненадејно починал. Тој е единствениот папа којшто е погребан северно од Алпите.

Clemens II
Родено име Суитер Шидлер-Морслебен-Горнбург
Папа од 25 декември 1046
Папа до 9 октомври 1047
Претходник Папа Григориј VI
Наследник Папа Бенедикт IX
Роден 1005
Хамбург
Починал 9 октомври 1047
Рим
Други папи по име Климент (појаснување)

Наводи

уреди