Вигилиј (лат. Vigilius PP.; околу 500 - 7 јуни 555) — римски папа од 29 март 537 до 7 јуни 555[1]. Потекнувал од римско аристократско семејство. Во 533 отишол во Цариград, каде бил наклонет и ги освоил симпатиите на царицата Теодора. По Четвртиот вселенски собор и заминувањето од папскиата столица на папата Силвериј, на негово место, по желба на Теодора седнал Вигилиј.

Vigilius
Родено име Вигилиј
Папа од 29 март 537
Папа до 7 јуни 555
Претходник Папа Силвериј
Наследник Папа Пелагиј I
Роден ?
Рим
Починал 7 јуни 555
Сиракуза, Италија
Други папи по име Вигилиј

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди